Egy finom strudli és egy forralt bor mindenkit összehoz - KÉPGALÉRIA


Bátran mondhatjuk, hogy a Kálvária templom német közössége, valamint a Német Demokrata Fórum szatmári szervezete által életre hívott Strudlifesztivál mostanra igazi hagyománnyá nemesedett, ugyanis az Árpád utcai Svábházban immár tizennegyedik alkalommal gyűltek össze a sváb különlegesség kedvelői.
A szombati eseményen egy kálmándi, egy túrterebesi, egy szatmári, egy csanálosi és egy nagykárolyi csapat ragadott kötényt, hogy elkészítse a szatmári svábok specialitását. A lekváros, illetve krumplis töltelékkel készült párnácskák gyorsan készültek az egybegyűltek legnagyobb örömére, hiszen szinte folyamatosan érkeztek a vásárlók a friss strudlit árusító asztal elé. Kísérőként pedig egy-egy pohárnyi „Dickmilch”-et, azaz aludttejet, esetleg forralt bort is lehetett fogyasztani.
Hauler Magdolna a Szatmár.ro kérdésére elmondta, kb. 100 kiló lisztet, 300 tojást, 50 kiló krumplit, 20 kiló lekvárt, 50 liter olajat és 50 liter Dickmilch-et készítettek elő az este szervezése során, ám az alapanyagok mit sem érnének, ha nem társulna mellé a résztvevő csapatok lelkesedése, akik áldott kezeikkel fáradhatatlanul készítették a finom párnácskákat.
A kora esti rendezvény folyamán azonban nem csak a péksüteményből lehetett falatozni, hanem a kevésbé ismert, de legalább olyan ízletes strudlilevest is meg lehetett kóstolni. Ennek elkészítéséhez a kinyújtott tészta fel nem használt részeit aprózták fel a rutinos kezek. S míg a felnőttek csapatai lendületesen készítették a sváb ételeket, addig egy másik sarokban a legkisebbek is belekóstoltak a strudlitudományba, sőt sok gyerek legalább olyan ügyesen készítette a töltött párnácskákat, mint az idősebb generáció.
Valamivel 18 óra után a hivatalos megnyitóra is sor került. Elsőként Leitner János, a Német Demokrata Fórum megyei szervezetének elnöke köszöntötte a népes vendégsereget. „Ez a rendezvény fontos, mert a strudli része a szatmári svábok kultúrájának. Strudlit csak a szatmári svábok csinálnak, így mindenki tudja, hogy azokon a településeken, ahol strudlit sütnek, ott szatmári svábok élnek. Fontos a rendezvény ugyanakkor azért is, mert közelebb hozza egymáshoz a közösségünk tagjait. Egy finom strudli és ízletes forralt bor mellett közösségünk tagjainkak alkalma van jobban megismerni egymást és szorosabb barátságokat kötni. Az idei Strudlifeszt még fontosabb, mert adománygyűjtést szervezünk, melyből egy kisfiú műtétjét és orvosi ellátását támogatjuk“ - emlékeztette hallgatóságát Leitner.
Ezt követően Fanea József plébános szólt az egybegyűltekhez. „Úgy érezzük, hogy hálával tartozunk a Jóistennek azért, mert megajándékozott minket a hagyományainkkal, az értékeinkkel, és köszönjük mindazoknak, akik segítenek, hogy ezeket az értékeket tovább tudjuk adni a legkisebbektől a legnagyobbakig. Mindenki nagyon komolyan kivette a részét ebből a munkából. Kérjük ezért a Jóisten áldását“ - mondta el Fanea atya, majd németül, magyarul és románul is elhangzott a Miatyánk.
Az eseményen felszólalt emellett Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke is, aki megköszönte a sváb közösségnek, hogy ápolják ezt a szép hagyományt, illetve azt is, hogy a strudlikészítés tudományát továbbadják a fiatalabb generációknak is, mert ez azt jelenti, hogy Szatmárban 300 év múlva is élnek majd svábok, akik színesítik és erősítik a szatmári térséget.
Az eseményen jelenlevőket köszöntötte Dr. Schupler Tibor nyugdíjas plébános, a rendezvény ötletgazdája, valamint Hauler Magdolna is, akik az elmúlt években rendkívül sokat tettek annak érdekében, hogy a Strudlifeszt hagyománya mindmáig él és töretlenül népszerű.
Az érdeklődők között egyébként minden náció, azaz úgy a németek, mint a magyarok és románok is szép számban képviseltették magukat, tehát nem túlzás, ha azt állítjuk, hogy az esemény a hagyományápolás mellett közösségmegtartó és -építő jelleggel is bír. Idén azonban karitatív célja is volt az eseménynek: a strudlik eladásából származó bevételt teljes egészében a kálmándi kisfiú, Pozsonyi Sámuel-Noel (Somika) gyógykezelésének költségeire ajánlják majd fel, ezzel is hozzájárulva a mihamarabbi felépüléséhez.